Rok 2014 przywitaliśmy 
naszym pierwszym klubowym kalendarzem
wydanym przez Klub Miłośników Pojazdów Zabytkowych 
w Łaziskach  Górnych
przy współudziale 
Urzędu Miasta w Łaziskach Górnych 
oraz Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.


W roku 2014...W dniu 15 czerwca 2014 roku tradycyjnie w ramach obchodów INDUSTRIADY, przed Muzeum Energetyki miała miejsce kolejna edycja Pokazu Zabytkowych Motocykli w Łaziskach Górnych.

Nic nie zapowiadało sukcesu imprezy. Najpierw niespodziewanie wycofała się część uczestników. Do tego w dniu pokazu z rana zaczęło padać a przed samym rozpoczęciem imprezy deszcz lał się strumieniami! Jednak niespodziewanie przed samym południem przestało lać i zaświeciło słońce!

Motocykle zostały błyskawicznie rozstawione wraz z tablicami informacyjnymi, zagrała jak zawsze „Górniczo – Hutniczo – Elektryczna Orkiestra Dęta” i INDUSTRIADA 2014 została rozpoczęta!

Po raz czwarty zwiedzający Muzeum Energetyki miało okazję gościć wspaniałe pojazdy historyczne, wręcz elitarne, których nie powstydziłby się żaden europejski zlot. Były to: BMW R12 WH, BMW R 75 WH, DKW RT 125 WH, DKW SB 500, Indian 741 Military, Indian 741, Indian Chief 1200, Indian Scout 101, Gnome Rhome AX2, Harley Davidson D, Harley Davidson VL, Harley Davidson WLA, Harley Davidson WL, NSU 501 TS, NSU 251 OSL WH, NSU Qiuck, Schutoff K 500, Triumph D 200, Zundapp S 200, Zundapp KS 750, Zundapp KS 600, Zundapp DB 200 WH plus kilka zaproszonych motocykli z lat powojennych w tym WFM M06, MZ 250 MO, BMW R 69S czy Dniepr MT16. Dominowały pojazdy z sąsiedztwa tj. z Łazisk, Orzesza, Mikołowa, Czechowic, Żor, Jastrzębia, Tych, Gliwic, Radzionkowa ale zdarzały się pojazdy, które przyjechały do nas nawet z Warszawy. Najstarszym motocyklem spotkania był Zundapp S 200 z 1931 roku, którego właściciel Pan Ireneusz Gryt pochodzi z Mikołowa!

Przez kilka godzin setki odwiedzających miało nie tylko okazję podziwiać i porównywać motocykle czy robić pamiątkowe zdjęcia. Goście mieli okazję porozmawiać z właścicielami, powspominać. Niektórzy szczęśliwcy doświadczyli nawet krótkiej przejażdżki na tylnym fotelu lub w wózku bocznym motocykli Zundapp KS750 czy BMW R75.

Pokazy motocykli odbywały się pod czujnym okiem jury w składzie: Pan Albert Kępka, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny TAURON Wytwarzanie S.A. oraz Pan Aleksander Wyra, Burmistrz Miasta Łaziska Górne, które wybierało najciekawszy motocykl Pokazu.
W tym roku zwycięzcą został Pan Michał Polakiewicz na motocyklu Harley Davidson WLA z 1944.


Na drugim miejscu wyróżniono Pana Pawła Ptaszyńskiego z Warszawy na motocyklu Zundapp KS750 z 1943


trzecie miejsce przypadło Panu Danielowi Ładośowi na Indianie Chef z 1947 roku


Wyróżnieni zostali również: Pan Eugeniusz Darszczyk z Orzesza, Pan Ireneusz Gryt z Mikołowa, Pan Piotr Urbański z Jastrzębia Zdroju, Pan Wojciech Draga z Gierałtowic.

Pokazy zakończyły się o godzinie 17 i kawalkada motocykli eskortowana przez Milicję Obywatelską na motocyklu MZ udała się do Pszczyny. Tam we wspaniałej scenerii Stajni Księcia Pszczyńskiego odbyła się prelekcja na temat: Samochody i motocykle Księcia Pszczyńskiego przygotowana i prowadzona przez Agatę Modrzejewską i Błażeja Chwieralskiego oraz wykład dotyczący historii polskiej motoryzacji prowadzony przez znanego dziennikarza Tomasza Szczerbickiego. Po prelekcji odbył się premierowy pokaz PEŁNEJ WERSJI filmu archiwalnego X-ty RAJD TATRZAŃSKI z 1952 roku.w czasie Industriady

w Łaziskach Górnychoraz Zlotu Zabytkowych Motocykli w PszczynieNastępnego dnia Uczestnicy ponownie spotkali się przed Stajniami Książęcymi gdzie do późnego popołudnia trwały pokazy pojazdów okraszane opowieściami ich właścicieli, często w strojach z epoki. W rolę konferansjerów wcielili się Remigiusz Dancewicz i Sebastian Gazda.
  

2014.09.21 – Pokaz zabytkowych motocykli w Czerwionce Leszczynach20 września 2014 roku na zaproszenie Burmistrz Miasta Czerwionka Leszczyny, za które serdecznie dziękujemy, Klub Miłośników Pojazdów Zabytkowych zorganizował w ramach Festynu na pożegnanie lata pokaz zabytkowych motocykli.

Wydarzenie odbyło się na stadionie KS Piast w Leszczynach i trwał od godziny 13 do godziny 17. Liczni mieszkańcy Leszczyn i Czerwionki mieli okazję zobaczyć i posłuchać opowieści o takich motocyklach jak: DKW SB200, BSA S30, Victoria 98 w oryginalnym malowaniu, DKW RT 125-1 WH, WFM M06, SHL M04 w oryginalnym malowaniu, NSU ZDB 125, DKW RT250, DKW NZ 350-1, BMW R2, BMW R4, BMW R12 WH z wózkiem bocznym, BMW R75 z wózkiem bocznym, Zundapp ZD 200, Zundapp KS600, Norton Dominator Model 7, BMW R69S, Junak M10. Prezentowane motocykle stanowiły własność klubowiczów lub sympatyków Klubu. Część motocykli pochodziła ze bogatego zbioru Muzeum „Rdzawe Diamenty” z Ustronia, której kustoszem jest Remigiusz Dancewicz. W większości pojazdy były w pełni sprawne i przyjechały do Leszczyn o własnych siłach. Jednym z ciekawszych momentów pokazu była niespodziewana inicjatywa mieszkańców Czerwionki, który widząc nasze motocykle spontanicznie dołączyli na swoich maszynach. Dojechał do nas Junak M10, MZ 250 i Jawa 250 i kilka motocykli radzieckich, kierowcy po raz pierwszy mieli okazję pochwalić się motocyklami i opowiedzieć o nich publicznie.

Wierzymy, że w Gminie o tak wspaniałych tradycjach związanych z sportem motorowym, a w szczególności moto-crossem znajdzie się okazja by podobne pokazy organizować w przyszłości!

Poniżej foto-reportaż z imprezy, zwracamy uwagę na niepozorny motocykl Victoria z silnikiem Sachs 98 ccm. Pojazd zachował się w oryginalnym malowaniu, a do tego obecny właściciel może pochwalić się rachunkiem za jego zakup z 1939 ze Składu Maszyn, Rowerów, Radioaparatów I. Weinberger w Katowicach! Wkrótce więcej zdjęć wraz z opisem w zakładce Nasze motocykle. Polecamy!

Tekst Łukasz Wyra
Zdjęcia Daria Dąbrowska-Wyra